The Glam Awards work on meritocracy. A highly focused group of journalists and bloggers as well as specially picked fans do wide research and come up with the nominees.

The Glam Awards are highly focused on youth awards show that looks at youth’s work and it also reserves the right to revoke a nomination or an Award to any nominee if they involved with activities that are harmful to children, encourages the use of drugs, involved in body shaming, cyberbullying, hate speech, being discriminating to women or the description of gratuitous violence explicit sex or activities that cause unrest amongst the Young People.

See photos below;

Below are the categories & nominees of 2020 Glam Awards:

The Outstanding Album

a. Francesca by King 98
b. Can I by Outcasts
c. The People’s by Rapper Asaph
d. Lazarus by Diego Tryno

2 The Outstanding Male

a. T Gonzi
b. Asaph
c. Takura
d. Hillzy

3 The Outstanding Female

a. Tammy Moyo
b. Shasha
c. Natasha Muz
d. Frya

4 The Outstanding Newcomer

a. Diego Tryno
b. Clyde Banks
c. Phreshy
d. Nyasha David
e. Ishan

5 The Outstanding Collaboration

a. Ishan ft T Gonzi Kure
b. Garry Mapanzure ft Hillzy Tv Room
c. King 98 ft Nasty C and d. LayLizzy Wacko
e. Mulla Nation Horror

6 The Outstanding International Act

a. Lay Lizzy
b. Nasty C
c. Shasha
d. Queen V

7 The Outstanding Performance/Live Act

a. Asaph
b. Mzoe 7
c. T Gonzi
d. Fucci

8 The People’s Choice Award Voted on The Day

9 The Outstanding ZimDancehall

a. Bazooker
b. Enzo Ishal
c. Ndunge Yut
d. Boss Pumacol
e. Nutty O

10 The Outstanding Producer

a. Rayo Beats
b. Rodney Beats
c. Axe on the beat (Perfomer)
e. Chiwedah

11 The Rising Star Award

a. King 98
b. Drew The MC
c. Denim Woods
d. Union 5
e. Hannah The Real Nigist

12 The Outstanding Gospel

a. Ropafadzo Sakala (perfomer)
b. Gracious Sithole
c. Byron Mlinga
e. Flame B

13 The Outstanding Lyricist

a. Noble Stylz
b. Asaph
c. Crooger
d. Odey
e. T Gonzi

14 Song of the Year

a. Ishan ft T Gonzi Kure
b. Takura Noise
c. T Gonzi Mabazooker
d. Enzo Nemapumacol
e. Joyful Praise Choir
f. Ngoro Yeminana

VIDEO MUSIC, Acting and Arts CATEGORIES

15 The Outstanding Video

Tammy Moyo
Kwandinobva Directed by Any Cutta
Denim Woods, No Playing Empawa 100 Directed bySimDoc
T Gonzi Kufamba Rima Directed by X Leoy V
Garry Mapanzure Slow Empawa 100 Directed by Director K Mane
Tanto Wavie John Chibadura Directed by Simdoc

16 The Outstanding Video Director

a. Director Leoy X V
b. Director K MANE
c. Director TeeKay
d. Director AM
e. SAP

17 The Outstanding Actor

a. Nigel The Slick Pastor
b. Dillion Mafukidze
c. Daniel Lascker
d. Everson C Chiedza

18 Outstanding Blog

a. Zimcelebz
b. The Zimtainment
c. Insider 263 Magazine
d. Pindula
e. Zimbuzz
f. Honorary Awards

19 The Glam Awards Life Time Achievement Award Announced on the day.

20 The Hip Hop Honorary Award Conferred to Maskiri for changing the game and inspiring and influencing the Hip Hop Community

ARTS

21 Outstanding Youth Organization/Individual in contribution to Arts, Culture and Youth Development

a. SayWhat Zimbabwe
b. Yett Trust
c. Ignite Youth Zimbabwe
d. JCI Zimbabwe

22 Outstanding Break Through Writer

a. Kudakwashe Chiwashira
b. Anesu Isaac Fombe
c. Princely Vonboshah

23 Outstanding Graphic Designer

a. Brian Briezay
b. Blessing Mwale Art
c. Graphics Smith
d. Derwin Graphics

24 Outstanding Studio in Photography

a. IKD Photography
b. Sam Riley Images
c. Profound Photography
d. Puzzlemoment

RADIO TELEVISION AND ONLINE PRODUCTION PRODUCTION

25 Outstanding Presenter in a Radio Program

a. Fungai Linda Mawada

b. World’s Best Breakfast
c. Hstv King Avry, Heart of The City Skatta

d. The Crunch on Capitalk
e. Noxy Divine Diva Star Fm.
d. Miss Red Zifm

26 Outstanding Presenter in a Television Program Broadcast or Online

a. Massy Bondamakara b. Living Legends ZBC
c. Kim Jade
d. GoodChild Coke on The Beat
e. Tich Coke on the beat

27 Outstanding Comedian/ Content Creator

a. Munashe Chirisa
b. Meta4ric
c. Ray Vines
d. BrytmatsVines
e. Vitae Arts

28 Outstanding Social Media Influencer

a. Wellence Mujuru
b. Thomas Chizhanje
c. Shadaya Tawona
d. Miss Red

29 The Best Online Media

a. Earground
b. Fresh Ink Tv
c. Onvi TV
d. Nafuna TV

FASHION MODELLING AND HUMANITARIAN

30 The Outstanding Male Model

a. Zviko Motsi
b. Devson Takudzwa
c. Luzane (Mr Zimbabwe)
d. Ben Chest
e. Martin Uladi
f. Byron Mlinga

31 The Outstanding Female Model

a. Panashe Kimberly
b. Peters
c. Belinda Pots
d. Tapiwanashe Allin (Her Royal Highness)
e. Sindiso Ndlovu
f. Yolanda Chimbarami

32 The Outstanding Fashion Designer

a. Ace Customs
b. Ivhu tribe
c. Ric Chasers
d. Kid Hunta

33 The Glam Awards Humanitarian Award
Conferred to H.E DR Amb Edd Branson for the EDDucate Program

34 The Outstanding Entrepreneur Award MALE

Tatenda Samukange SkyLake Borehole Drilling
Victor Madzedze Yarutso Car Rental
Tatenda Jakarasi. Munch Zimbabwe
Samuelle Dimairho

35 The Outstanding Entrepreneur Award FEMALE

a. Blackpearl Beauty and Cosmetology
b. Lorraine Mugariri Maison Du Dustyle Fashion
c. Lorraine Guyo Film and Video Production
d. Trissha Alouise Jones Arts, Recreation and Humanitarian

RED CARPET AWARDS

35 The outstanding red carpet look male

36 The outstanding red carpet look female

37 The Outstanding make up

38 The Outstanding Promoter

[sc name=”whatsappgroup” ]

Visit us on Instagram and Facebook @theglamawards and
Twitter @GlamZim.

[sc name=”subscribe” ]

11 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here